ניקוי-אבנית

ניקוי אבנית  (אבן שן)

ניקוי אבנית בשיניים הוא טיפול אשר מומלץ לכולם וחיוני לצורך שיקום הפה ובריאות השן. כאן תקבלו את כל המידע על טיפול הסרת אבן שן.

 

שילוב של שאריות מזון, רוק מינרלים וחיידקים הנמצאים בפה יוצר חומר הנקרא 'פלאק', חומר זה נוטה להידבק לשיניים, ובעיקר לחיבור בין השיניים לחניכיים, והוא הגורם הראשי לעששת ולריקבון שיניים. ישנם אנשים שאצלם הפלאק נראה לעין ולעיתים אף מופיע בגוון כהה אשר יוצר מראה לא אסתטי. מלבד פעולות יומיומיות להסרת הפלאק, כמו צחצוח שיניים ושטיפות פה, ישנו טיפול מיוחד אצל שיננית המיועד למטרה זו- ניקוי אבנית (נקרא גם הסרת אבן שן). בטיפול זה משתמשים השיננית או רופא שיניים במכשירים מיוחדים המיועדים להסרת אבנית בשן, שהיא למעשה פלאק שהתקשה על השיניים. ניקוי האבנית תורם רבות לא רק לבריאות השיניים והחניכיים, אלא גם למראה האסתטי שלהן.

הטיפול לניקוי אבנית מתאים ומומלץ לכולם – גם מי ששיניו בריאות. בניגוד לחששות קיימים, ניקוי אבנית בשיניים אינו מסוכן לנשים בהריון. ניתן לעבור הסרת אבן שן גם בגיל גם כשמדובר בשיניים חלביות.

הטיפול מומלץ במיוחד למי שעומד לעבור טיפולי שיניים– שיניים נקיות מפלאק עשויות לסייע להצלחת טיפולים דנטליים ולהחלמה מהם. בנוסף, ניקוי אבנית יכול לתת מענה לבעיות כמו שיניים מוכתמות או שחורות ואף להלבין את השיניים במידת מה (אם כי זו תופעה שניונית מהנה – אך אינה מטרת הטיפול).

ברוב המקרים אין צורך בהכנות מיוחדות לפני ניקוי אבנית. במידה וקיימים בפה תחליפי שיניים כמו כתרים לשיניים או השלמות יש לבדוק את עמידותם לפני הסרת אבנית בשיניים אך ניתן בהחלט לטפל בהן כמו בשיניים רגילות.

ניקוי אבנית השיניים – אופן ההליך
בד"כ ניתן לעבור ניקוי אבנית בשיניים ללא הרדמה, אולם במקרה של חניכיים רגישות, הצטברות כמות גדולה של אבנית בשן, או חרדה עמוקה, אפשר לבצע אלחוש מקומי. ע"פ רוב, הטיפול כרוך באי-נוחות כלשהי, אך לא בכאבים חזקים. אם בכל זאת אתם חשים בכאב, אל תתביישו ליידע את השיננית שתוכל להקל על הכאב בעזרת אלחוש או נקיטת זהירות יתרה במהלך ההליך של הסרת אבן שן. כמובן שלאורך הטיפול תשאלו לרמת אי הנוחות ויפעלו לצמצומה בהתאם.

 

במידה ואתם סובלים מחניכיים רגישות או הצטברות גדולה מאוד של אבנית בשן, ניתן אף לבקש זריקת הרדמה מרופא השיניים בטרם תחילת הטיפול, אך לרוב מטופלים המצחצחים שיניים באופן קבוע, ובוודאי כאשר מקפידים לבצע טיפול להסרת אבנית אחת לחצי שנה, הדבר אינו נדרש.

השיננית משתמשת במכשירים מיוחדים – הן חשמליים והן ידניים – כדי לגרד את שכבת הפלאק הקשה מהשיניים ומהחניכיים. המכשירים החשמליים משמשים להסרת חתיכות האבן הגדולות, והידניים מיועדים להשלמת ניקוי החתיכות הקטנות יותר. בד"כ המכשירים החשמליים מערבים השפרצת זרם מים על מנת להרגיע את האזור ולהקל על הניקוי. לעיתים בתום הטיפול השיננית משחיזה מעט את פני השיניים על מנת להחליק אותן. בנוסף, בסוף הטיפול מושחים ג'ל פלואור (Varnish) על השיניים בתום ההליך של הסרת אבן שן. מומלץ שלא לאכול ולשתות לפחות חצי שעה ממריחת הפלואור כדי שהמינרל ייצור שכבת הגנה טובה על השיניים.

 

ניקוי אבנית בשיניים – לאחר הטיפול

 

בשעות שלאחר טיפול ניקוי אבנית בשיניים, עלולים להופיע מעט כאבים ורגישות בפה אשר צפויים לחלוף בשעות הסמוכות לטיפול. אם יש צורך בטיפולי שיניים נוספים מומלץ להמתין עימם מספר ימים עד להחלמת האזור. יש לשמר את התוצאות ע"י שמירה על היגיינת הפה, כפי שתסביר לכם השיננית.

 

תוצאות ניקוי אבנית בשיניים

 

על פי רוב, ניקוי אבנית מותיר את הפה נקי דיו למשך כחצי שנה. לאחר זמן זה יש לחזור לשיננית לטיפול נוסף. במקרים של מחלות חניכיים, או של הצטברות רבה מהרגיל של אבנית בשן, יש לחזור על הטיפול לעיתים תכופות יותר- כל 3 חודשים לערך.

ניקוי אבנית בשיניים – סיכונים ותופעות לוואי

 

טיפול ניקוי אבנית בשיניים אינו מסוכן כלל, אך ממולץ כמו בכל טיפול להתייעץ עם קרובים ומכרים כדי שתוכלו להרגיש בטחון שאתם מגיעים לשיננית או רופא שיניים המודעים לתחושותיו של המטופל ומתייחסיים אליהם בכבוד.

 

 

תופעה מעניינת!

לעיתים לאחר הטיפול לניקוי אבן,  ישנם אנשים המחליקים את הלשון על שיניהם ומרגישים בין השיניים חריצי אורך שלא היו שם לפני כן. התגובה הראשונית (והלגיטימית כמובן)  היא: "אני מרגיש/ה רווחים בין השיניים!".

ראשית כל – זהו המבנה של שיניכם האמיתות! החריצים שאתם מרגישים הן השיניים המקורית שלכם בלי שכבת האבנית שכיסתה אותם עד לפני הטיפול. אינדיקציה טובה לעד כמה שהטיפול להסרת אבנית הכרחית וחשובה.