עקירת שן בינה

עקירת שן בינה

  • מהן שיני בינה?

שיני הבינה הן השיניים הטוחנות האחרונות והאחוריות ביותר בכל צידי הפה. שיני בינה אמורות לבקוע בגילאי 17-18 ולסיים את התהליך עד גיל 25, זאת במידה ויש להן מקום בלסת.
פעמים רבות אין מספיק מקום עבור הטוחנת השלישית (שן הבינה) ולכן שיני הבינה נוטות להישאר כלואות בלסת (התופעה קרויה – שן בינה כלואה).

  • מתי נחוצה עקירת שן בינה? 

אצל חלק גדול מהאוכלוסיה שיני הבינה אינן בוקעות במלואן. כששן הבינה בוקעת באופן חלקי בלבד, מתפתחת דלקת בשם "פריקוריניטיס" (דלקת סביב כותרת השן שבקעה חלקית) סביב השן הכלואה חלקית. למטופל כמעט ואין דרך לנקות בצורה יעילה את שן הבינה – הדבר נובע ממנח השן בתוך רקמות החניכיים והצורה בה היא עטופה ברקמות אלו, יוצרים בית גידול נח לחיידקים ולנו – מצחצחי השיניים, בעיתיות ומורכבות בצחצוח אותה השן.
במידה ומתפתחת דלקת, יש לפנות לרופא השיניים לבדיקה וטיפול. לעיתים מדובר רק בשלב ביניים בבקיעת השן. במידה וזו הסיטואציה ינתן טיפול ע"י שטיפות ואנטיביוטיקה במידת הצורך, עד לבקיעה מלאה של השן.

פעמים רבות שיני הבינה צומחות בעמדה המקשה או לא מאפשרת כלל צחצוח תקין. במקרים אלו תתפתח עששת מהירה בשן. גם אם תטופל העששת, תתפתח מאותן הסיבות עששת חוזרת מסביב ולכן מומלץ לבצע הליך של עקירת שן בינה למניעת הדבקת השיניים הסמוכות.
שן הבינה בד"כ מיותרת מבחינה תפקודית, אך עם זאת מיקומה ותפקודה הלא תמיד יעילים יכולים לפגוע בטוחנת הקרובה אליה (הטוחנת השנייה) ולגרום למחלת עששת או חניכיים, וחבל לאבד  את הטוחנת השנייה הנחוצה מאוד ללעיסה.

מחלת העששת עלולה להתפתח במהירות סביב שן בינה הנמצאת בעמדה לקויה, או בעמדה שאינה מאפשרת ניקוי ותחזוקה נאותים. אם מתפתחת עששת או מחלת חניכיים היא עלולה להדביק בהמשך גם את השן הסמוכה, הנחוצה לתפקוד.

סיבה נוספת לעקירת שיני בינה היא, שהן עלולות לגרום לצפיפות של השיניים הקדמיות בלסת. תופעה זו מוכרת בעיקר בלסת התחתונה. תופעה זו תלויה במנח של שן הבינה ובצורת הבקיעה שלה.

עם זאת חובה לחזור ולהדגיש שלא כל שן בינה יש לעקור. רופא השיניים יבדוק את מצב השיניים בחלל הפה ובצילומי הרנטגן ויחליט בכל מקרה לגופו.

  • עקירת שן בינה תוך כדי אלחוש /טשטוש

 בחלק מהמקרים, עקירת שן בינה היא טיפול קשה ומורכב. במקרים אלו ניתן לעקור את כל שיני הבינה המיועדות לעקירה תוך כדי אלחוש/ טשטוש.

סוגי הטיפול האפשריים לצורך עקירת שיני בינה:

  • אלחוש ע"י זריקה מקומית במקום העקירה. ניתן להגיע לרמה אלחוש גבוהה ביותר כך שהכאב לא יורגש כלל.
  •  גז צחוק – Nitrous oxide – טשטוש קל המקנה תחושת רוגע ומקהה את התחושה, ומאפשר עקירה של השיניים ללא חרדה.