שתלים דנטליים

שתלים דנטליים נמצאים בשימוש כבר עשרות שנים. למעשה המצאת שתלים נעשתה לקראת אמצע המאה ה-20, אך  נכנסו לשימוש פופולרי ומקצועי בישראל רק בתחילת שנות השמונים. בעשור האחרון קיים שיח-תקשורתי נרחב ופרסומים רבים על נושא השתלים, בעיקר בגלל העלייה במודעות הציבור. כתוצאה מכך נכנס הנושא של שתלים והשתלת שיניים ביתר שאת לתודעתה, ושימוש בשתלים הפך לעניין שבשגרה.

כאשר ישנו חוסר שיניים חלקי או מלא, השימוש והטיפול בעזרת שתלים נעשית כאמצעי להשתלת שיניים במקום אלו החסרים. שתלים הם למעשה מעין דיבלים עם הברגה חיצונית ופנימית כאחד (ישנם גם שתלים ללא הברגה חיצונית).

על ההברגה הזו מתקינים את ה"כתר" שמהווה השלמה אסטטית ובעיקר תפקודית במקום זו החסרה.

השתלות שיניים לשיקום חוסר שיניים חלקי

בתהליך של השתלות שיניים מבוצעים קידוחים בעצם אליהם מחדירים שתלים (כמתואר בציור למטה). לאחר תקופת קליטה שמשכה משתנה בהתאם ללסת אליה הוכנס השתל (לרוב, שתלים שהוברגו בלסת העליונה ייקלטו והרקמות סביבם יבריאו לחלוטין ללא סימני רגישות תוך 2-3 חודשים, ובלסת העליונה מדובר בתקופה ארוכה יותר כ- 5-6 חודשים).    עוברים שתלים חשיפה ומונחת עליהם כיפת ריפוי.
לאחר מספר שבועות מרגע החשיפה, כיפת הריפוי מוחלפת במבנה המוברג לתוך אותם שתלים.

לאחר עיצוב המבנה באופן אופטימאלי מבחינה מרחבית, מדביקים כתרי חרסינה (השיניים החדשות) על ההשתלות שבלסת.

שיקום באמצעות השתלות שיניים – גשר חרסינה מעל שתלים

במקרים מסוימים כאשר חסרות מספר שיניים, ניתן לשקם מעל שתלים בודדים מספר כתרי חרסינה (גשר) או תותבת נשלפת.

דוגמא לגשר חרסינה מעל שני שתלים בתמונות למטה (מימין לשמאל):

שיקום פה באמצעות תותבת על מצמדים

לאחר מספר שבועות מרגע החשיפה מוחלפת כיפת הריפוי

במצמד כדורי (מעין סוגר טיק-טק) ועליו מוצמדת תותבת נשלפת.

החיבור מביא לעיגון מצוין של אותה תותבת על גבי שתלים. ישנם

ישנם רופאים הממליצים על שני שתלים בלבד,

אולם רופאים רבים מצאו מנסיונם הקליני וממשוב של

המטופלים, כי עדיף לחלק את העומס היחסי שמופעל על

שתלים אלה, ולפיכך ממליצים לעגן את התותבת על יותר משני

שתלים. רצוי 4-6 שתלים. פיזור נותן תחושה "אמיתית"

יותר בשעת הלעיסה והדיבור.

סיכויי ההצלחה בביצוע שתלים

מחקרים היום מצביעים על סיכויי הצלחה של  קרוב ל-100% בטיפול השתלות שיניים. הדבר אפשרי הודות לשיטות הטיפול והציוד הרפואי שהשתכללו עם השנים. עם זאת, הסיכויים יורדים באופן יחסי ככל שמעשנים יותר, צורכים יותר אלכוהול או אם המטופל לוקה בסכרת. אך למרות זאת, גם במקרים אלו הודות לרפואת שיניים המתפתחת עדיין יש סיכויי הצלחה גבוהים לביצוע השתלות שיניים. סיכויי ההצלחה תלויים גם באיכות העצם התומכת, עוביה וגבהה. רופא השיניים יעשה שימוש בצילומים על מנת להעריך את סיכוייך האישיים, והפעולות ההכרחיות שיש לנקוט בכדי להבטיח את הטיפול היעיל ביותר.

שתלים – סיכונים

למראית עין, קביעת שתל בלסת נראית כמו פרוצדורה פשוטה יחסית, אולם חשוב להזכיר כי הפה הינו אזור צפוף בכלי דם חשובים ורגישים, ומהווה מקור מרכזי לעצבוב וחישה. בלסת התחתונה עוברת תעלה המכילה את העצב האינפרא-אולביאולרי, עצב זה מספק את התחושה באזור השיניים התחתונות ובשפה הקדמית. ופגיעה בו תביא לאיבוד תחושה באזורים אלו. כיוון שאזור הפה קטן, תחום, וצפוף, דרושים ידע וניסיון רב וכמובן צילומי שיניים כדי להבטיח שהטיפול ייעשה על הצד הטוב ביותר. על כן, חשוב מאוד לוודא שהינכם מטופלים ע"י רופא בעל הכשרה, מיומן ומנוסה בביצוע טיפולים עם שתלים שיבטיח תוצאות מקסימליות ואיכותיות. במידה והצילומים יעידו על אפשרות של פגיעה במבנים שצוינו, חייב הרופא להזהיר את המטופל, ולשקול ביחד עימו אם כדאי לחפש אלטרנטיבה טיפולית אחרת.

יתר על כן – מומלץ לקבל חוות דעת ממכרים, כדי שתוכלו להגיע ברוגע לטיפול ולהבטיח לכם רפואת שיניים מקצועית.

מתי הטיפול בשתלים הכרחי?

בעיקר כאשר אין יותר תמיכה לשן והיא "מועדת" לנפילה.  או כמובן במצב שהשן כבר אינה קיימת יותר אם מפאת כלייה של השן, שבירה או נפילתה.